"Kara delik" ilk kez !

Tüm dünya ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından ilk kez görüntülen kara deliğin heyecanını yaşıyor. Vakıf tarafından 2012'de kara deliği görüntülemek amacıyla başlatılan çalışmalar başarıyla neticelendi ve Event Horizon Teleskobu'ndan (EHT) elde edilen verilerle ilk kara delik fotoğrafına ulaşılmış oldu.

"Kara delik" ilk kez !

ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından son dönemin hatta insanlık tarihinin en heyecan verici ve değerli fotoğraflarından birisi çekildi. Elde edilen bu fotoğraf, bilim insanlarının yanı sıra tüm dünyada büyük alkış aldı ve bir anda dünya gündeminde ilk sıradaki yerini aldı. 

Vakıf tarafından 2012'de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu'ndan (EHT) elde edilen verilerin sonuçları dünya kamuoyuna açıklandı. Bu kapsamda, Ulusal Bilim Vakfı Direktörü France Córdova tarafından dünyaya duyulan bilgiye göre, tarihte ilk kez bir kara deliğin görüntülendi ve söz konusu fotoğraf yayınladı.

"Canavar" ismi verilen kara deliğin dünyadan 500 milyon trilyon kilometre (54 milyon ışık yılı, 1 ışık yılı=9.5 trilyon kilometre) uzakta olduğu belirtildi. Ayrıca, söz konusu kara deliğin Güneş Sistemi'nin tamamından daha büyük boyutta olduğu kaydedildi.

Fotoğraf için özel teleskop

M87 ismi verilen bir galakside yer aldığı açıklanan kara deliğin görüntülenmesi için özel bir sistem kuruldu. Buna gör dünya üzerinde bulunan 8 teleskop bir ağ yardımıyla birbirine bağlandı. BTeleskobun yapılması için 20 ülkeden 60 kurum ve 200'den fazla kişi işbirliği yaptı. Böylece kurulan özel teleskop yardımıyla kara delik fotoğraflanmış oldu. 

Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Araştırma, Bilim ve İnovasyondan Sorumlu Üyesi Carlos Moedas, kara delik görüntüsünün insanlık için büyük bir bilimsel buluş olduğunu aktardı. 

Moedas, projenin kara deliklerin varlığı hakkında görsel kanıt sağladığını vurgulayarak, "Hayaller bilime ilham verdi. Kara delikler uzun zamandan beri insanlarda merak uyandırıyordu. Bilim insanlarının katkısı sayesinde kara deliklerin varlığı artık sadece teorik değil. " dedi.

Üstbaşlık

Anahtar Kelimeler:
ABDNasaKara DelikUzay

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol