Notre Dame küle döndü

Sadece Fransa'nın değil, dünya mirasının sayılı eserlerinden Notre Dame Katedrali, yaklaşık 9 saatlik yangının ardından büyük oranda yandı.

Victor Hugo'nun ünlü Notre Dame'ın Kamburu romanını okuyanların dünyada görülecekler listesinin başına yazdığı ünlü katedral, milyonlarca kişinin hayaliyle birlikte yangınlara teslim oldu. Tüm dünyanın üzüntüyle takip ettiği yangın nihayet söndürüldü ancak geriye küle dönmüş koca bir tarihle birlikte hayalleri de bıraktı.

Pazartesi günü yerel saatle 18:50 civarında Paris'te oturanlar ünlü katedralden yükselen alev ve dumanların şokunu yaşamaya başladı. İlk başlarda kimse yangının boyutunun bu seviyelere ulaşacağını tahmin etmemişt. Ancak tüm dünyanın yaklaşık 9 saat boyunca canlı olarak izlediği korkunç yangın sonrası Notre Dame Katedralinin maalesef büyük bölümü küle döndü.

Yangının söndürülmesinin ardından hemen soruşturma başlatıldı ancak çıkış nedeni şu ana kadar henüz belirlenemedi. Buna karşılık Fransız yetkililer katedralde devam eden restorasyon çalışmalarının yangını başlattığını düşünüyor. 

Ana bina kurtarıldı

Yangında 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.Yangını bir “trajedi” olarak tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Gurur duyalım, çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gece kati bir şekilde söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Katedralde devam eden 6 milyon euroluk yenileme çalışmaları bir süredir devam ediyordu. Öyle ki katedral içinde yapılanan yenileme kapsamında bazı bronz heykellerin geçen hafta yapı içerisinde çıkarıldığı açıklanmıştı.

Dün akşamüstü sıralarında başlayan yangının yerel saatle 03:20 sularında tamamen söndürüldüğü açıklandı. İtfaiye Sözcüsü Gabriel Plus, basına yaptığı açıklamada, Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının söndürüldüğünü açıkladı. France 24 televizyonu kanalı da yetkililerin açıklamalarına dayanarak yangının söndürüldüğünü duyurdu.

Yeniden inşa edilecek

Ayakta durduğu 856 yıl boyunca birçok savaş, ihtilal ve olaya tanık olan binanın zarar görmesinin ardından Fransa’da tarihi  eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfı, katedralin restorasyonu için ulusal yardım kampanyası başlatılacağını duyurdu. Fransa’nın milyarder Pinault ailesi yeniden inşa çalışmaları için 100 milyon euro bağış yapacağını duyurdu. Pinault, lüks ürünleriyle bilinen Kering şirketini yönetiyor.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Fransız iş insanı ve Louis Vuitton’un da bünyesinde bulunduğu LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault, Notre Dame Katedrali’nin tamiri için 200 milyon euro bağışlayacaklarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Arnault ailesi ve LVMH bu ulusal trajedide birlik mesajı vermek için Fransa’nın sembolü, mirası ve ortak değeri olan bu olağanüstü katedralin tamiri için 200 milyon euro bağışlama kararı aldı” ifadesi kullanıldı.

Yangınla ilgili olarak Paris savcılığı bir soruşturma başlatırken güvenlik güçleri yangının sebebinin bir kaza olduğunu duyurdu. Olayla ilgili incelemelerin devam ettiğini açıklayan itfaiye görevlileri yapının bazı noktalarının soğumasından sonra çalışmalara ve incelemelere devam edileceğini açıkladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol