Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi kitabı

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi adlı kitap, İktisat ve İktisat Tarihi kategorisinde raflardaki yerini aldı.

Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi kitabı

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi adlı kitap, İktisat ve İktisat Tarihi kategorisinde raflardaki yerini aldı. Louvain Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Michel De Vroey’in kaleme aldığı kitap, Elif Nurşen Sinirlioğlu tarafından Türkçeye kazandırıldı.


Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi adlı kitap raflardaki yerini aldı. İktisat ve İktisat Tarihi kategorisinde yayımlanan kitap, Louvain Üniversitesi ekonomi profesörü Michel De Vroey tarafından kaleme alındı. Kitap, Elif Nurşen Sinirlioğlu tarafından Türkçeye kazandırıldı.

John Maynard Keynes’ten günümüze makroiktisat tarihinin izini süren Michel De Vroey, kitapta bu yolculuğun iki ana ekseni Keynesçi ve Lucasçı (DGSE) dönemlerle Marshall-Walras ayrışmasına yer veriyor. Keynesçi dönemden Keynesçi makroiktisat, parasalcılık, dengesizlik makroiktisadı, Walrasçı olmayan denge modelleri ve birinci nesil yeni Keynesçiler’i ele alan kitap, Lucasçı dönemden ise yeni klasik makroiktisat, RBC modellemesi ve ikinci nesil yeni Keynesçi modellemeleri inceliyor.

Keynes ve Lucas’ın yanı sıra Friedman, Patinkin, Leijonhufvud ve Clower, Phelps, Kydland ve Prescott gibi birçok iktisatçının eserlerini de mercek altına alan Michel De Vroey, Keynes ve Lucas’a alternatif sunma çabalarını ayrıntılı olarak irdeliyor. Kitap, böylesine zengin bir içeriği analitik analizler ve tarihsel bağlam çerçevesinde yorumları dengeleyerek sunuyor. Keynes’ten Lucas ve Ötesine Makroiktisat Tarihi, De Vroey’in kendi makroiktisadi yolculuğunu ve o yolda karşılaştığı metinlere tepkilerini aktaran bir düşünsel seyahat güncesi olarak okuyucuya sunuluyor. Esas olarak makroiktisatta fark yaratmış makale ve kitapların iç mantığını anlamaya odaklanarak bunları artıları ve eksileriyle değerlendirmeyi amaçlayan De Vroey, iktisatla ve tarihiyle ilgilenen herkes için bir temel eser yaratmayı amaçlıyor.

Künye Bilgisi:


Yazar: Michel de Vroey

Çeviren: Elif Nurşen Sinirlioğlu

Fiyat (KDV Dâhil): 38 TL

ISBN: 978-605-2116-83-8

Barkod: 9786052116838

Ürün Sırası: 186

Ana Kategori: İktisat, İktisat Tarihi

Ebat: 16,5 x 24 cm

Sayfa Sayısı: 439

Kapak Türü: Karton Kapak

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol