Eti Sarı Bisiklet hem çevreye hem de sağlığa katkı sağlıyor

Bisiklet kullanımını gündelik hayatta yaygınlaştırarak Türkiye’de sağlıklı ve hareketli yaşama öncülük eden Eti, Aktif Yaşam Derneği işbirliğiyle başlattığı Eti Sarı Bisiklet Projesi’ni 6. yılında. Proje hareketsizliğin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine karşı gündelik hayatta bisiklet kullanımını bir yaşam biçimine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Eti Sarı Bisiklet hem çevreye hem de sağlığa katkı sağlıyor

Eti Sarı Bisiklet’in yeni dönem hedeflerini aktarmak üzere düzenlenen basın toplantısında konuşan Eti İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu; “Bugüne kadar gerçekleştirdiği eğitim ve etkinliklerle bisiklet kültürünün ülkemizde yaygınlaşmasına öncülük eden Eti Sarı Bisiklet, ilkokullarda çocuklarla, üniversite kampüslerinde gençlerle, semt pazarlarında ev kadınlarıyla, işe giden çalışan kadınlarla ve annelerle 400 bin km’den fazla pedal çevirdi. Eti Sarı Bisiklet ile amacımız, “sağlık için hareket” kavramını savunmak ve bu doğrultuda toplumu teşvik etmek. “Hareket” alanını sahiplenmek, bu yola çıktığımız ilk günden beri hedeflerimiz arasında yer alıyor.’ dedi.


2017 yılında yaptırdığı araştırma ile Türkiye’de 2 milyon atıl bisikletin olduğunu ortaya koyan Eti ve Aktif Yaşam Derneği, kullanılmayan bisikletlerin geri dönüşümle yeniden hayata kazandırılması ve daha fazla çocuğun bisiklete binmesini sağlamak için 2 yıl önce hayata geçirdiği Geri Dönüşüm Kampanyası’nı Türkiye geneline yaygınlaştırıyor. 


Kullanmadığı bisikletini kampanyaya hediye etmek isteyenlerin çoğunlukta olduğu şehirlerden Ankara, Antalya ve Samsun’un, bu yılki kampanyanın merkez üsleri olarak belirlendiğini belirten Polatoğlu, bu 3 şehirde toplanacak bisikletlerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirerek İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin adres göstereceği ilkokullara hediye edileceğini aktardı.


Geçtiğimiz 2 yılda toplanan bisikletlerin geri dönüşümünü bizzat üstlenen Eti, kampanyaya hediye edilen 700 bin TL’ye yakın ekonomik değere sahip bisikletin yeniden kullanıma katılmasını sağladı. Polatoğlu, “Eti Sarı Bisiklet Geri Dönüşüm Kampanyası ekonomik değerinin yanı sıra toplamda 12 ton metalin ve 2 ton plastiğin de yeniden kullanıma girmesine imkan verdi. Bir bisiklet üretilirken ortalama 25 kilogram karbon salınımı gerçekleşir ve bir bisikletin kendi üretimi sırasında salınan karbonu dengelemesi için en az 514 kilometre yol yapması gerekir. Geri Dönüşüm Kampanyamız sayesinde 20 bin tonun üzerinde karbon salınımının da önüne geçilmiş oldu.” dedi.

Eti Sarı Bisiklet Bakım ve Onarım Noktaları

Polatoğlu, “Hali hazırda İstanbul’da Bağdat Caddesi, Bostancı ve Yeniköy’de, İzmir’de ise Güzelbahçe Shell istasyonlarında hizmet veren Bisiklet Bakım ve Onarım Ünitelerimizden bugüne kadar 8 bine yakın bisikletli faydalandı. Bu yıl İstanbul ve İzmir’in yanı sıra Ankara, Antalya ve Samsun’da belirleyeceğimiz Shell istasyonlarına da ünitelerimizi konumlandırmayı hedefliyoruz. Eti Sarı Bisiklet Bakım ve Onarım Noktalarının sayısını, daha binlerce bisikletlinin hayatını kolaylaştırması için artırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol