Klima kullanırken az fatura ödemek için!

Sıcak yaz günlerinde klima kullanarak serinleyip, elektrik faturasını görünce yanmamak için uzmanlarına önerileri var. Hem tasarruf etmek hem de sağlıklı bir iklimlendirme yapmak isteyenler işin uzmanında destek almalı. 

Klima kullanırken az fatura ödemek için!

Teknik servisle görüşün evinizin bulunduğu bölge, büyüklüğü evde yaşayan kişi sayısında göre BTU belirleyin, bunlar   7000, 8000, 9000, 12000,18000, 24000 olarak değişebiliyor. 

Klimayı doğru yere monte ettirin: Hem iç hem de dış ünitenin gölgeli alanlara yerleştirilmesi, ısı veren ve kuvvetli hava sirkülasyonu olan diğer cihazlara yakın olmaması tercih edilmelidir.

A sınıfı kullanın: İklimlendirme cihazlarında en verimli olan A’dan en az verimli olan G’ye enerji verimliliğini gösteren sınıf etiketleri vardır. A sınıfı enerji tüketimi yapan bir klima yerine A++ sınıfı enerji tüketimi yapan bir klima kullanırsanız yılda yaklaşık 145 TL tasarruf etmiş olursunuz.

Kapı pencereleri kontrol edin: Klimanızın kaliteli olması tasarruf için tek başına yeterli değil. Klimanın yarattığı soğuk havanın kaybını önlemek için kapıları ve pencereleri kapatın. Evlerdeki ısı kaybının yüzde 20’sinin sebebi ısı veya soğuk kaybı neticesinde meydana geliyor. Bu nedenle yalıtım bandı kullanın veya pencerelerdeki olası sızıntıları kontrol edin.

Soğutmayın, nem alın: Ülkemizin pek çok şehrinde havanın bunaltıcı olmasına neden olan faktör nemdir. Klimalarınızın soğutucu özelliğinin yerine nem alma özelliğini kullanırsanız özellikle de nemli havalarda sizi oldukça ferahlatacak ve soğutmaya kıyasla enerjiyi ciddi ölçüde tasarruflu kullanmış olacaksınız.

Klimaların bakımını yapın: Kirli hava filtreleri, evi soğutmak için klimayı daha fazla enerji tüketmeye zorlar; bu nedenle klimanızın bakımlarını düzenli olarak yaptırarak kullanmanız daha tasarruflu olacaktır.

Gece – gündüz farkından faydalanın: Gece ile gündüz sıcaklık farkı ülkemizde çok büyük olmasa da gündüz vakti güneş ışıklarının ısıtıcı etkisi bu saatlerde ısının daha da yükselmesine neden olur. EnCazip’in hesaplamalarına göre geceleri klimalarınızı uygun programda çalıştırırsanız yılda en az 60 TL’lik kazanç elde etmiş olursunuz.

Sıcaklığı içeri sokmayın: Güneş ışınlarının daha fazla vurduğu pencerelere tente veya panjur, veranda vs. gibi gölgelikler kurarak sıcaklığın evin içerisine girmesini önlersiniz. Bu da yüzde 30’un üzerinde enerji tasarrufu sağlar.

Evin sıcaklığını doğru seçin: Dışarıdaki hava ile içerideki hava arasında en fazla 12 derecelik bir farkın olması önerilir. En verimli kullanım ise sıcaklığın 24 ile 26 derece arasında tutulmasıyla olur. Sıcaklığı her bir derece düşürmenin ek yüzde 8 maliyet olduğunu unutmayın. En verimli kullanım içerinin sıcaklığını dışarının sıcaklığından 2 ila 3 derece daha düşük seviyeye ayarlamak olacaktır.

Klimanın gerekli olmadığı durumlarda fan kullanın: Vantilatör türü ekipmanlarla 3 ile 5 arasında sıcaklık düşüşü hissedilebilir. Ayrıca klimanın daha yüksek bir sıcaklığa ayarlı olduğu durumlarda da vantilatör kullanmak hava akımını artırarak hissedilen sıcaklığın daha düşük olmasını sağlayabilir.

Elektrik tarifenizi kontrol edin: Artık tüketicilerin neredeyse tamamı cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebiliyor ve bu yolla daha ucuz fiyattan elektrik tüketerek bir elektrik faturasında yüzde 15 civarında tasarruf edebiliyor. Bu durum piyasa koşullarına değişiklik gösterse de piyasadaki tarifeleri takip etmek tasarruf fırsatlarını yakalamanızı sağlayacaktır. Encazip.com

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol