KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na Nasıl Başvuru Yapılır?

Yeni girişimcilerin en çok umut beslediği konuların başında KOSGEB destekleri geliyor. Bunun için yeni girişimcilerin nasıl başvuru yapacaklarını, ne gibi eğitimler alacaklarını bilmelerini gerekiyor. Bunun için Girişimciliği Geliştirme Destek Programı'na nasıl başvuru yapılacağı ile ilgili kısa ve öz bilgilendirmeyi sizin için hazırladık.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB Yeni Girişimci Programı, yeni kurulan işletmelerin en kırılgan oldukları dönemde hayatta kalma oranının artırılmasını ve ulusal plan ve programlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Yeni Girişimci Programı; Geleneksel Girişimci Programı ve İleri Girişimci Programı olmak üzere iki alt programdan oluşuyor.

Geleneksel Girişimci Programı; işletmeleri kuruluş yıllarında desteklemeyi ve bu işletmelerde istihdamı teşvik etmeyi hedefliyor.

İleri Girişimci Programı; ülkemizin küresel piyasalarda rekabet edebilmesine olanak sağlayacak, ihracat yapabilecek, daha fazla istihdam oluşturabilecek, marka olabilecek, yenilikçi ve teknoloji altyapısına sahip sektörlerde yer alan işletmelerin sayısını artırılmasını hedefliyor.

KOSGEB Yeni Girişimci Programından faydalanabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunuyor.

NACE KODU

Öncelikle iş fikrinize yönelik NACE KODUNUZU belirleyerek sürece başlamalısınız. Yani kuracağınız iş KOSGEB tarafından destekleniyor mu, önce bunu öğrenmeniz gerekiyor. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin NACE KODLARINI kurumsal www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor linkinden öğrenebilirsiniz.

EĞİTİM BELGESİ

İşletmenizi kurmadan önce KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesini almış olmanız gerekiyor. Yani başvuru yapmak istediğiniz programa yönelik olarak geleneksel girişimci eğitimini veya ileri girişimci eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor. Eğitim türünü doğru tespit etmek yapacağınız başvuru açısından büyük önem taşıyor.

TABLO

Kuracağınız işe yönelik NACE KODUNU tespit ettikten sonra bu kodun Girişimciliği Destek Programı, İleri Girişimci Faaliyet Konuları tablosunda yer alıp almadığına bakmalısınız. Örneğin kuracağınız iş “elektrik motoru, jeneratör, ve transformatörlerin aksam ve parçalarının imalatı-27.11.03” NACE KODUNA sahipse bu kod İleri Girişimci Faaliyet Konuları Tablosunda yer aldığı için tamamlamanız gereken eğitim İleri Girişimci Eğitimi olacaktır.

Kuracağınız işe yönelik tespit ettiğiniz NACE KODU, eğer İleri Girişimci Faaliyet Konuları Tablosunda yer almıyorsa Geleneksel Girişimci eğitimini tamamlamanız yeterli olacaktır.

BAŞVURU

Girişimcilik Eğitimlerine E-Devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Bu eğitimler, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Üstelik eğitimler elektronik ortamda gerçekleştiğinden günün her saatinde eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitimlere başvuru ve katılım için KOSGEB’e veya başka bir kuruma gitmenize gerek yoktur. Bununla birlikte daha önceden KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan girişimciler de diğer başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla 01.01.2021 tarihine kadar, Geleneksel Girişimci Programına veya İleri Girişimci Programına başvuru yapabilir.

İlgili eğitimi tamamlamadan işletme kurmanız durumunda Yeni Girişimci Programına başvuru yapamazsınız. Bununla birlikte KOSGEB tarafından desteklenmeyen sektörlerde iş kuracaksanız KOSGEB Yeni Girişimci Programına başvuramazsınız ancak eğitimi tamamlamanız sizin faydanıza olacaktır.

İŞLETME KURULUŞU

Girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra, işletme kuruluşunda. Geleneksel Girişimci veya İleri Girişimci Programına başvuru yapacak kişilerin işletme kurarken dikkat edeceği çeşitli hususlar bulunuyor. Başvuruda bulunacağınız işletmenin Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek kişi veya sermaye şirketi statüsünde; örneğin, limitet veya anonim şirket olarak kurulması gerekiyor. Adi ortaklıklarsa Türk Ticaret Kanunu’nda tanımı olmadığından KOSGEB tarafından desteklenmiyor.

Eğitimleri tamamlamış girişimcinin program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az yüzde 50 olması ve işletmeyi münferiden temsile yetkili olması gerekiyor. Program süresi boyunca girişimcinin ortaklık payının yüzde 50’nin altına düşmemesi gerekiyor.

 Diğer önemli konu yine bu süre içinde girişimcinin kendi işinin başında olması, başka herhangi bir yerde çalışmıyor olması yani başka bir işletme, kurum veya kuruluşta SGK kaydının olmaması gerekiyor.

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol