Öğrenciye kiralık daire! Emlak piyasasında okul hareketliliği

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan süreç kiralık konut piyasasını da hareketlendirmeye devam ediyor. Hürriyet Emlak, öğrencilerin kiralık ev arayışının arttığı bu dönemde emlak piyasasındaki hareketlenmeye dikkat çekti.

Öğrenciye kiralık daire! Emlak piyasasında okul hareketliliği

Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, İstanbul ve İzmir kiralık konut piyasasında belirgin bir hareketlenme yaşandı. Veriler; öğrencilerin en çok 1.000 - 1.500 TL’lik konutları kiralama eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. En çok tercih edilen konut tipleri ise 1+1 ve 2+1 konutlar. Kiralık konut piyasasının hareketlendiği bölgelerin başında; Ankara’da Çankaya ve Mamak, Eskişehir’de Tepebaşı ve Odunpazarı, Bursa’da Nilüfer ve Osmangazi, Antalya’da ise Kepez ve Konyaaltı geliyor. Öğrenciler, İstanbul’da Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy’ü, İzmir’de ise Karşıyaka, Buca ve Karabağlar’ı tercih ediyor.

Hürriyet Emlak’ın ülke genelindeki verilerden derlediği bilgiler, üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği iller, en çok tercih edilen konut tipleri ve en çok kiralanan konutların ortalama fiyat bandıyla ilgili istatistikleri ortaya koydu. Açıklanan verilere göre; üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, İstanbul ve İzmir’de kiralık konut piyasasında belirgin bir hareketlenme yaşandı.

Verilere göre öğrenciler en çok 1.000 - 1.500 TL’lik konutları kiralama eğiliminde. En çok tercih edilen konut tipleri ise 1+1 ve 2+1. Kiralık konut piyasasının hareketlendiği bölgelerin başında; Ankara’da Çankaya ve Mamak, Eskişehir’de Tepebaşı ve Odunpazarı, Bursa’da ise Nilüfer ve Osmangazi geliyor. Öğrenciler, İstanbul’da Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy’ü, İzmir’de ise Karşıyaka, Buca ve Karabağlar’ı tercih ediyor.

Ankara ve Eskişehir öğrencilerin favori illeri arasında

Ankara’da en çok tercih edilen lokasyonlar arasında yer alan Çankaya ve Mamak’ta kiralık konut fiyatları 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar uzanıyor. Gözde üniversite şehirleri arasında önde gelen Eskişehir’de yer alan kiralık konutlar ise geniş fiyat aralıklarıyla dikkat çekiyor. Tepebaşı, cazip kiralık konutlarıyla öğrencilerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Tepebaşı’nda ortalama 500 TL’ye 1+1 kiralık konut bulunabiliyor. Öğrencilerin diğer tercihi olan Odunpazarı ise 1.000 TL -1.500 TL’den oluşan kiralık konut seçeneklerine sahip.

Bursa ve Antalya cazip konut seçenekleri sunuyor

Yoğun öğrenci nüfusuna sahip Bursa ise geniş bir kiralık konut portföyüne sahip. Bursa’nın en çok tercih edilen lokasyonları Nilüfer ve Osmangazi.  Bursa’da öğrencilerin en çok tercih ettiği lokasyon olan Nilüfer’de kiralık konut fiyatları 1.000 TL’den 2.500 TL’ye kadar uzanıyor. Osmangazi de Nilüfer’e benzer bir eğilim sergilen yerlerin başında geliyor. Öğrenciler, Osmangazi’de 1.000 TL - 1.500 TL bandında 2+1 ya da 3+1 kiralık konut bulabiliyor.

Antalya'da öğrenciye kiralık

Antalya’nın en çok tercih edilen lokasyonlarının başında Kepez ve Konyaaltı geliyor. Kepez ve Konyaaltı’nda kiralık konutlarda fiyatlar 500 TL’den 2.500 TL’ye kadar uzanıyor.

İstanbul'da öğrenciye kiralık daire

Büyükşehirler arasında öğrenci nüfusuyla en çok dikkat çeken illerin başında gelen İstanbul’da her bütçeye uygun kiralık konut seçenekleri mevcut. İstanbul’da Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy öğrencilerin favori semtlerinin başında geliyor. Kiralık konut fiyatlarının diğer illere göre daha yüksek bir bantta seyrettiği İstanbul’da kiralık konutlar 2.500 TL’den 10.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Merkezi konumuyla dikkat çeken Beşiktaş’ta 1.000 TL’ye 1+1 kiralık konut bulmak mümkün. Fiyatlar, Şişli ve Kadıköy’de ise ortalama 2.500 TL - 5.000 TL bandında seyrediyor. Bakırköy’de ise kiralık konutlar fiyatları 2.500 TL - 5.000 TL fiyat bandında yer alıyor.

İzmir’de Karşıyaka, Buca ve Karabağlar dikkat çekiyor


İzmir’de Karşıyaka, Buca ve Karabağlar öne çıkan lokasyonlar arasında yer alıyor. Karşıyaka’daki kiralık konut fiyatları 1.500 TL – 2.000 TL fiyat bandında yer alıyor. Karabağlar ve Buca ise daha cazip seçenekler sunuyor. Buca’da 1+1 konut arayışında olan öğrenciler ortalama 500 TL ile 1.000 TL bandında kiralama yapabiliyor. Karabağlar ise 1.000 TL’den başlayan kiralık konut portföyüyle öğrencilere alternatif kiralık konut seçenekleri sunuyor.

Satılık sıfır konut projeleri de tercih ediliyor

Eskişehir, Aydın, Bursa, İzmir ve Ankara’daki sıfır satılık konut projeleri özellikle üniversite okuduğu yerde iş hayatına devam etmek öğrenci ailelerine cazip yatırım fırsatları sunuyor. Öğrencilerin tercihi olan illerde en çok sıfır konut projesi İzmir, Bursa ve Ankara’da bulunuyor. Bu illeri Aydın ve Eskişehir takip ediyor.

En uygun metrekare fiyatına sahip konutların yer aldığı Aydın’da Efeler 2.333 TL metrekare birim fiyatıyla liste başında yer alıyor. Aydın’ı ortalama 3.225 TL metrekare birim fiyatıyla Bursa Nilüfer ve 3.455 TL ile metrekare birim fiyatıyla Eskişehir Odunpazarı izliyor.

İzmir ise geniş bir satılık konut portföyü sunuyor. 4.606 TL metrekare fiyatıyla Bornova, 4.107 TL ortalamayla Buca ve 3.890 TL ortalama metrekare fiyatıyla Çiğli listede yer alıyor. Ankara Çankaya ise en yüksek metrekare fiyatına sahip. Çankaya’daki konutlar 5.026 TL ortalamayla dikkat çekiyor.

Cazip yatırım fırsatlarıyla dikkat çeken sıfır konut projelerinde Eskişehir 145.000 TL’den başlayan fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Eskişehir’i 150.000 TL ortalama ile Ankara ve 182.500 TL ortalama ile Bursa izliyor. İzmir, 205.000 TL’den başlayan fiyatlarla sıfır konut projeleriyle öne çıkarken İzmir’i 225.000 TL fiyat ortalamasıyla Antalya izliyor. Emlak sektörünün yükselişi devam edecek

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol