Soğan bu kez güldürecek

Aylardır yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşları kara kara düşündüren soğan fiyatlarının, Adana'da hasadına başlanan ve yaklaşık 120 bin ton rekolte beklenen hasat dönemiyle birlikte bir liraya kadar düşmesi bekleniyor.

Soğan bu kez güldürecek

Kesildiğinde gözleri yaşartmasıyla bilinen ve aylardır fiyatının pahalılığıyla da vatandaşları kara kara düşündüren soğandan sonunda yüzleri güldüren bir haber geldi. Tanzim çadırlarının bile çare olamadığı soğan fiyatlarının, yeni haberin ardından ay sonunda bir lira civarına düşmesi bekleniyor. 

Mutlu haber Adana'dan geldi. Bu kapsamda kentte yaklaşık 30 bin dekar alanda ekimi yapılan soğan hasadının, olumsuz duruma bir an önce çare olması için 15 gün erken başlatıldığı belirtildi. Ülkenin en önemli soğan üretim merkezlerinden olan kentte bu dönemde 120 bin ton civarında rekolte bekleniyor.

Bunun yanı sıra diğer illerdeki soğan hasadı da başlamak üzere. Adana'dan gelen bu haberin ardından söz konusu yerlerde de hasadın başlamasıyla yangını bir türlü söndürülemeyen ve seçimlerden sonra adeta dolar fiyatıyla yarışarak tavan yapan soğan fiyatlarının hızla gerilelere çekilmesi umut ediliyor.

Fiyatlar hasadı erkene çekti

Konu hakkında bilgi veren üretici ve diğer yetkililer, yılın ilk hasadının Adana'da başladığını kaydetti. 

Soğan fiyatlarındaki pahalılığın hasadı erkene çektiğinin altını çizen yetkililer, şu bilgileri verdi:

"Üretici, soğan fiyatlarının iyi olması nedeniyle erken hasada başladı. Hasadın erken olması hem üretici açısından hem bizim açımızdan daha iyi. Burada üretici de tüketici de kazanacak. Piyasaya yerli ürün girmeye başlayınca fiyatlar da belli bir noktaya kadar düşecektir. Tüketici uygun fiyata ürün alacaktır. Bu durum da hem üretici hem tüketici için olumlu olacaktır. Bu verimle yaklaşık 120 bin ton civarında soğan üretimimiz olacaktır. Kendi ürünlerimiz çıkıyor. Mayısın ortalarına doğru Adana'daki tüm ürünler hasat edilmiş olacak. Mayısın başından sonra soğanla ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyoruz. Türkiye'nin diğer bölgelerinde geçen seneye göre daha fazla ekim olduğunu duyuyoruz. Yerli üretimimiz olan soğan ülkemizin ihtiyacı karşılayacak oranda."

Üstbaşlık

Anahtar Kelimeler:
FiyatAdanaSoğanZam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol