TAV 2019'un ilk yarısında 61,3 milyon kar elde etti

TAV Havalimanları 2019’un ilk altı ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 38,3 milyon yolcuya hizmet verdi. Yılın ilk yarısında 345 milyon avro ciro ve 61,3 milyon avro net kar açıkladı. Şirketin küresel ayak izi 28 ülkede 90 havalimanına ulaştı.

TAV 2019'un ilk yarısında 61,3 milyon kar elde etti

TAV Havalimanları'nın 2019 ilk yarısındaki kar ver cirosunun açıklandığı basın bülteninde İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'in Atatürk Havalimanı'na erken boşaltılmasından dolayı uğradıkları zarara ilişkin ifadeleri dikkat çekti.


DHMİ'ye tazminat

Şener'in açıklamaları DHMİ ile TAV zararın tazmini konusunda görüşmeler yapıldığını ortaya koydu. 

Açıklamalar şu şekilde: " “6 Nisan 2019’da ticari uçuşların sonlanmasının ardından, Atatürk Havalimanı’ndaki sorumluluklarımızı tam olarak yerine getirerek DHMİ’ye devrettik. Atatürk Havalimanı’nın işletme süremizin bitiminden önce kapanmasından dolayı uğradığımız kâr kaybının tazmini için DHMİ ile görüşmelerimiz sürüyor. Bu sürece danışmanlık yapan uluslararası denetim şirketleri KPMG ve PWC, yaptıkları çalışmaların sonucunda teknik değerleme raporlarını ve tazminata ilişkin hesaplamalarını oluşturdu. DHMİ ile ikili görüşmelerimizin ardından kısa zamanda sonucun netleşmesini bekliyoruz." 

61,3 milyon avro net kar açıkladı

2019'un ilk yarısında Türkiye’de işlettikleri havalimanlarında iç hat trafiğinde zayıflama yaşanırken, yabancı turist sayısında yüzde 11 artış olduğunu ifade eden Şener "Bu dönemde hizmet verdiğimiz dış hat yolcusu yüzde 27 arttı. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında turizmin güçlü seyretmesi, finansal açıdan portföyümüzdeki havalimanlarımıza oldukça iyi bir şekilde yansıdı. Atatürk Havalimanı hariç tutulduğunda 2019’un ilk yarısında toplam ciromuz yüzde 9 artışla 345 milyon avroya ulaştı." ifadelerini kullandı. 

"Net kârımız ise yine Atatürk’ün portföyden çıkmasına bağlı olarak yüzde 34 azalarak 61 milyon avro olarak gerçekleşti." diyen Şener, portföyülerinde yer alan yedi ülkedeki 14 terminal işletmesinde operasyonel ve finansal performanskarının yükselmeye devam ettiğini söyledi.  Başarılarında katkıda bulunan tüm paydaşlarına teşekkürlerini sundu. 

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol