Alanya'da ölen Rus turist Sofya Lanshakova'nın organları çalındı mı? 

Antalya'nın Alanya ilçesinde ölen Rus turist  Sofya Lanshakova'nın (17) organlarının çalındığı haberlerinin Rus medyasına yansıması, Türkiye'yle ilgili ciddi kuşkuların doğmasına neden oldu. Türk yetkililer, açıklama yaparak olayı yalanladı. Rahim ve yumurtalıkların incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'nda muhafaza edildiğini açıkladı.  

Alanya'da ölen Rus turist Sofya Lanshakova'nın organları çalındı mı? 

Antalya'nın Alanya ilçesinde ölen Rus turist  Sofya Lanshakova'nın organlarının çalındığı haberlerinin Rus medyasına yansıması, Türkiye'yle ilgili ciddi kuşkuların doğmasına neden oldu. Türk yetkililer, açıklama yaparak olayı yalanladı. Rahim ve yumurtalıkların incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'nda muhafaza edildiğini açıkladı.  

Rus televizyon kanalı TVK6, Sofya Lanshakova'nın babasının "kızının tedavi için gittiği özel bir hastanede öldürüldüğünü, organlarının çalınarak karaborsada satıldığı" iddiasını gündeme taşıdı.  Baba Viacheslan Lanshakov kızının apandist teşhisiyle tedaviye alındığını, kendilerine verilen cesette genç kızın rahminin yanı sıra bazı organlarının olmadığını ileri sürdü. 

Basında yer alan haberler üzerine konuyla iligli ilk resmi açıklama Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür'dan geldi. Alanya ilçesinde 17 yaşındaki Rus turist Sofya Lanshakova'nın hastanede öldürüldükten sonra organlarının çalındığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını, organların Adli Tıp'ta inceleme için tutulduğunu açıkladı.

Rus uyruklu 17 yaşındaki hasta'nın 13 Temmuz'da 13.45'te Alanya'da özel bir hastaneye ambulansla "akut apandisit" ön tanısı ile getirildiğini belirten Hülür, "Burada yapılan tetkikler neticesinde gerekli tıbbi müdahaleler ivedilikle ve titizlikle yapılmış ancak hasta tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Hastanın ölümü, batın bölgesinde yoğun sıvı birikimi olmasından dolayı müdahale eden doktorlar tarafından 'şüpheli' olarak değerlendirildiğinden ilgili yasalar gereği adli mercilere bildirilmiştir. Daha sonra cenaze adli prosedürler gereği, otopsi için savcı kontrolünde jandarmaya imza ve tutanak karşılığında teslim edilmiştir." ifadelerini kullandı. 

Cesetten hangi organlar alındı

Otopside toksikolojik ve histopatolojik incelemeler için uterus (rahim) ve overlerin (yumurtalıklar) bütün olarak alındığı açıklayan Ünal Hülür, "İnceleme için alınan organ ve dokular Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliği uyarınca 1 yıl muhafaza edilmektedir." bilgisini paylaştı.  Hülür, yaptıkları inceleme sonucunda hastanın organlarının çalınması gibi bir durumun söz konusu olmadığı söyledi. 

Savcılıktan Açıklama:

Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, ölen Rus turistin organlarının çalındığı iddialarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Kesin ölüm sebebinin teşhisi için cesetten alınan organları muhafaza eden Antalya Adli Tıp Kurumunun incelemeleri devam etmektedir." bilgisine yer verdi. 


Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, açıklamasında "Cumhuriyet Başsavcılığınca turist üzerinde muayene ve otopsi işlemi yapılarak adli tıp uzmanınca kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Antalya Adli Tıp Grup Başkanlığına gönderilmesi kararı verildi. Antalya Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde 14 Temmuz 2019'da müteveffanın ölüm sebebinin yapılacak tetkikler ile belirleneceği belirtilerek, toksikolojik ve histopatolojik inceleme için bazı organ parçaları alınmak suretiyle klasik otopsi işlemi yapılmış, akabinde ceset ölenin babası Viacheslan Lanshakov'a teslim edilmiştir. Kesin ölüm sebebinin teşhisi için cesetten alınan organları muhafaza eden Antalya Adli Tıp Kurumunun incelemeleri devam etmekte olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca da soruşturmaya devam olunmaktadır." bilgisine yer verdi.

Rus turist Sofya Lanshakova'nın ölümü

Alanya'nın Mahmutlar Mahallesi'ndeki bir restoranda ailesiyle 13 Temmuz günü öğle saatlerinde yemek yedikten sonra midesinden rahatsızlanan Sofya Lanshakova, aynı mahalledeki sağlık ocağına götürüldü. Buradaki ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye sevk edilen Sofya Lanshakova, doktorların çabasına rağmen yaşamını yitirdi. Genç kızın cansız bedeni, savcının incelemesinin ardından otopsi yapılmak üzere Antalya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Yaşanan olay; Türk yetkililerin acılı baba Viacheslan Lanshakov'nın yeterince bilgilendirilmemesinden kaynaklanan bir iletişim kazası olduğuna işaret ediyor.

 11 yaşındaki Alisa Adamova öldü


Öte yandan The Sun gazetesinde yer alan habere göre; 11 yaşındaki Alisa Adamova Bodrum'daki bir otelde kaydıraktan indiği sırada kolunu havuzun pompasına sıkıştırdı. Çocuğun ailesi ve turistler kızı kurtarak için çaba gösterdi. Otel çalışanları pompayı kapatmasına rağmen kızın kolu çıkarılamadı. Turistlerin ve kızın babasının boruyu kırmasıyla havuzdan yaralı çıkarılan küçük kız, ilk yardımın ardından hastaneye kaldırıldı, 11 gün sonra öldü.


Haberde; Alisa Adamova'nın ailesi ve Rus diplomaların Türk yargısının konunun takipçisi olmasını istediği de belirtildi. 

   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol