İmamoğlu mazbatayı alıp göreve başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 17 günlük oy sayım sürecinin ardından mazbatasını alıp, görevine başladı.

İmamoğlu mazbatayı alıp göreve başladı

Türkiye 31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktı ancak İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri bir türlü bitmek bilmedi. Uzun tartışmalara neden olan seçim sürecinde, yeniden sayım kararı verilen Maltepe'deki oylarının tamamının sayılmasının ardından Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı ve görevine başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından Saraçhane'de bulunan İBB binasına gelerek, Mevlüt Uysal'dan görevi devraldı. İmamoğlu ardından da dışarıda kendisini bekleyen kalabalığa hitap etti. İmamoğlu bugün de Saraçhane'deki belediye binasına giderek, görev başı yaptı.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım 4 milyon 156 bin 36 oy aldı.

Tutanağa göre, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için 4 milyon 169 bin 765, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım için 4 milyon 156 bin 36 oy kullanıldı. Ayrıca Saadet Partisi Adayı Necdet Gökçınar 103 bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi Adayı Selim Kotil 27 bin 87, Türkiye Komünist Partisi Adayı Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 349, Vatan Partisi Adayı Mustafa İlker Yücel 15 bin 428, Demokrat Parti Adayı Ersan Gökgöz 22 bin 268, Demokratik Sol Parti Adayı Muammer Aydın da 30 bin 884 oy aldı.

İmamoğlu mazbatasına kavuştu

Ekrem İmamoğlu mazbatasını almak için Çağlayan Adliyesi'ne geldi. İmamoğlu adliye içinde bulunan İl Seçim Kurulu'na geldi ve mazmatasını aldıktan sonra da İBB Binasının bulunduğu Saraçhane'ye gitti. Buradaki devir teslim töreninden sonra da İmamoğlu dışarıda kendisini bekleyenlere konuşma yaptı. 

Burada birkaç cümle paylaşacağım, daha sonra yukarıda sayın Mevlüt Uysal'dan görevi devralacağım. Buradaki süreci oraya taşımazsanız hepinizden rica ediyorum. O taşıma süreci sizi de bizi de mutsuz eder. Oldukça kalabalık, her anında bize yardımcı olan birçok parti üst düzey yöneticilerimiz, vekillerimiz var. Yüzlerce insanımız bize katkı sundular.

Yukarıda küçük bir makam odası, biz devir teslim yapıp, el sıkıştıktan sonra dışarıda otobüsün üzerinden hitap edeceğim. Cumartesi ya da Pazar günü bütün İstanbul halkını davet ederek süreci anlatacağımız bir buluşma gerçekleşecek. Yarın bu ilanı yapacağız. "Kadın, çocuk, yaşlı herkesi Saraçhane'ye bekliyoruz" diyeceğiz.

Bugün işbaşı yaptı

İBB'nin yeni başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de belediyesi binasına giderek, görevine başladı. Kapıda belediye çalışanları ve sevenleri tarafından yoğun coşkuyla karşılanan İmamoğlu, basın açıklaması düzenledi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol