Türkiye'de ilk Covid-19 Koronavirüs vakası

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında, Türkiye’de koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşın test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

Türkiye'de ilk Covid-19 Koronavirüs vakası

Türkiye'de internet alışverişinde haksız fiyat artışlarına karşı uyarılar!

Türkiye'de ilk Covid-19 Koronavirüsü vakasının görüldüğünün resmi olarak açıklanmasının ardından vatandaşlar arasında çeşitli tedbirlerine alınması hız kazandı. Bunların başını internetten hijyen amaçlı ürünlerin alınması çekti. Ancak, bazı satıcılar haksız fiyat artışlarıyla vatandaşların 

n11.com satıcılarla paylaştığı bilgilendirme mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
"Tüm dünyada etkisini gösteren, 10 Mart 2020 tarihinde ülkemizde de ilk vakası görülen Covid-19 (Yeni Koronavirüs) ile ilgili sizleri yakından ilgilendiren bazı önemli noktalara dikkat çekmek isteriz.
 
Ülke olarak içinden geçtiğimiz bu dönemde, hepimizin üzerine düşen önemli sorumluluklar var. Toplumun sağlık ürünlerine erişimi de bu önemli sorumluluklardan biri. Bu kapsamda platformumuzda ticaret yapmakta olan siz değerli iş ortaklarımızın, sağduyulu bir fiyat politikası izlemesi gerektiğinin altını çizmek isteriz. Topluma ve kamuoyuna taşıdığımız sorumluluk gereği ivedilikle almamız gereken önlemleri aşağıda bilgilerinize sunarız;
 
Gıda, el dezenfektanı, antibakteriyel sabun, maske ve benzeri sağlık, hijyen ve süpermarket ürünlerinde fahiş fiyat artışlarında bulunulmaması,
İlgili ürün gruplarında haksız fiyat artışı tespit edilmesi durumunda, ürünlerinizin n11.com tarafından satışa kapatılabileceğini,
Kullanıcıların yapılan fiyat artışlarını Fiyat Takip Alanı üzerinden günlük ve aylık olarak şeffaf şekilde takip edebileceğini,
Ürün stoklarınızı kontrol ederek güncel tutmanız ve verilen siparişleri zamanında göndermeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 
Haksız fiyat artışlarına ilişkin T.C.  Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çağrı ve talepleri de titizlikle ele aldığımızı belirtmek ister, ülkemizde toplum sağlığını korumak ve gerekli tedbirleri alabilmek üzere yukarıda bahsettiğimiz konularda göstereceğiniz özen için şimdiden teşekkür ederiz."

trendyol.com 

Türkiye'nin en popüler alışveriş uygulaması olan Trendyol ise satıcılarla paylaştığı bilgilendirmede, "Özellikle son dönemde tüketim ürünlerine artan talep neticesinde satışa sunduğunuz ürünlerde satış fiyatlarındaki artışlar* düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Bu tip fiyat artışları Reklam Kurulu soruşturmalarına konu olmakta ve haksız ticari uygulama olarak değerlendirilmekte ve idari para cezası uygulanabilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz gerekçelerle müşteri memnuniyeti ve faydasını göz önünde bulundurduğumuzdan fahiş fiyat artışı yapıldığı tespit edildiği durumda hesabınızın ve ürünlerinizin satışa kapatılma riski olduğunu bildirmek istiyoruz.

Satışa açık ürünleriniz yakından takip edilecek, satışa açılma ve tekrar kapanma kararınız ilgili aksiyonlar ve çıkış adetlerinize yansımaları göz önünde bulundurularak verilecektir. Ürünlerimizdeki tüm fiyatlandırma kararı satıcıya aittir, Trendyol olarak bizim herhangi bir müdehalemiz bulunmamaktadır." 

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, Çin’in Vuhan kentinde 90 gün önce 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye’nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söyledi.

Komşu ülkeler ve Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin aldığı sıkı tedbirleri uygulamadığını hatırlatan Koca, “Bizimse salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı” dedi.

Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları olduğuna dikkati çeken Koca, şöyle devam etti:

“Şu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur.”

Koca, Türkiye'nin süreç boyunca bu olasılığa hazır olduğunu, yayılmayı önleyici tedbirler aldığını vurgulayarak, hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme ihtimaline karşı sağlık personeli ve hastane hazırlıklarının çok önceden bitirildiğini ifade etti.

“Koronavirüse karşı mücadeleyi planladık”

Dünyayı uyarırken, aynı zamanda hazırlandıklarını ve koronavirüse karşı mücadeleyi planladıklarını ifade eden Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir. Bir veya birkaç vaka, salgın olarak görülmemelidir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler ise basit. Koronavirüs, alınacak tedbirlerden daha güçlü değil. Bir hastanın topyekun risk olmadığını, karantinaya alınmış bir hastanın da toplumu tehdit edemeyeceğini belirtmek istiyorum.”


 

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol