Müslüm Baba ölüm yıl dönümünde Madame Tussauds'da yerini alacak

Dünyaca ünlü isimlerin balmumu figürlerinin sergilendiği, ziyaretçilerine interaktif bir eğlence deneyimi sunan Madame Tussauds İstanbul, Arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’in balmumu figürünü ölüm yıldönümünde sevenleriyle buluşturuyor.

Müslüm Baba ölüm yıl dönümünde Madame Tussauds'da yerini alacak

Figürün pozu için “Sandık” isimli albümünün kapak fotoğrafı referans alındı

Madame Tussauds İstanbul, Müslüm Gürses’in figürünün yapımına 2017 yılının Eylül ayında ziyaretçilerinden ve sosyal medyadan gelen talepler üzerine karar verdi. Sanatçının eşi Muhterem Nur ile irtibata geçen Madame Tussauds yetkilileri aldıkları olumlu dönüş sonrası Ekim ayında detaylı arşiv çalışmalarına başladı. Sanatçının rol aldığı tüm filmler, plak kapakları ve çektirdiği fotoğraflar titizlikle incelendi. Figürün duruşu, yüz ifadesi, kostümü dahil tüm detaylar için eşi Muhterem Nur’un önerileri ve onayı ile ilerlendi. Figürün pozu için ise sanatçının Pasaj müzik imzasıyla yayınlanan “Sandık” isimli albümünün kapak fotoğrafı referans alındı.

Sanatçının vücut ölçülerinin belirlenmesi için Şanlıurfa’daki Müslüm Gürses Müzesi’nden alınan kostümler, Madame Tussauds Londra Stüdyo Ekibi tarafından incelendi. Eşi Muhterem Nur’un da yönlendirmesi ile sanatçının tarzına uygun bir kostüm belirlendi ve Madame Tussauds Londra Stüdyo ekibi tarafından özel olarak dikildi. Sanatçının şu an eşi Muhterem Nur’un parmağında olan, hayattayken parmağından çıkarmadığı yüzüğü ve Rolex saati de Madame Tussauds Londra Stüdyo ekibi tarafından birebir kopyalandı.

Sanatçının 1978 yılında geçirdiği trafik kazasının ardından alnında oluşan yara izi, fotoğraflar üzerinden çalışılarak balmumu figüre uygulandı. Figürün baş ölçüsünün gerçek değerlerine uygun olabilmesi için eşi Muhterem Nur’un baş ölçüleri alındı ve ikilinin yan yana olduğu fotoğraflar kıyaslanarak hesaplama yapıldı. Referans fotoğraflar ve ölçümler üzerinden kilden bir taslak oluşturuldu; kilin içine dökülen balmumu üzerinden yapılan rötuşlarla figür son halini aldı. Müslüm Gürses figürünün yapımı, araştırma süreci dahil yaklaşık bir yıl sürdü.
 

Üstbaşlık

Müslüm Gürses Sandık albümü dinle

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol