Dil kurslarında virüs fırsatçılığı

"Uzun süre evlerinde bulunan; sokağa çıkma yasakları ile karşı karşıya kalan, ekonomik olarak zor günler geçirmekte olan vatandaşı bir de dil kursları vurdu."

Dil kurslarında virüs fırsatçılığı

Koronavirüs salgını ile birlikte farklılaşan toplumsal hayat ile birlikte pek çok sektör ve kurum zarar gördü. Eğitim sektörü içerisinde bulunan dil kursları da buna dahil. Ancak bazı dil kursları zararlarını öğrencilerinden çıkarmakta kararlı gibi gözüküyor.

Salgın dolayısıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerini askıya alan kurslar, online eğitim imkanlarını da kullanmayarak öğrencilerini mağdur etmekte. Koronavirüs ile birlikte uzun süreler evlerinde olan ve normalleşme ile birlikte toplumsal hayata tekrardan adapte olmaya başladığımız günlerde salgın dönemini avantajlarına çevirmeye çalışan kurumlarla karşılaşmaya başlandı. Uzun süre evlerinde bulunan; sokağa çıkma yasakları ile karşı karşıya kalan, ekonomik olarak zor günler geçirmekte olan vatandaşı bir de dil kursları vurdu.

Salgın dönemini bahane edip zaten yüz yüze eğitim yapamayacak olan kurslar, bu dönem ile birlikte öğrencilerini müşteri olarak görüp buna uygun davranmaya başladı. İzmir'de bulunan bir dil kursuna salgın dönemi öncesi kayıt yaptırdığını belirten H.S. salgın döneminde kursların öğrencilerine yardımcı olmadığını ve sadece paralarının derdine düştüklerini söyledi. " Kasım 2019’da kayıt oldum. Kurs içeriğimde toplam üç kur İngilizce eğitimi bulunmaktaydı. Her kur eğitimi 3 ay olmak üzere, toplamda 9 ay eğitim sürecim olacaktı. Toplamda 2 bin 750 lira olan ücretlendirme 9 aya bölündü. Her ay 306 lira taksit ödüyordum. Eğitimim 2020 Ocak ayında başlayacaktı. Çalıştığım için ilk kur eğitimimi dondurmak zorunda kaldım. Fakat bu süreçte her ay düzenli olarak ödemelerimi gerçekleştirdim. Eğitimimin başlangıcı bu sebeple nisan ayına taşındı. Nisan ayında kurs yönetiminden derslerin online olarak gerçekleştirileceğini belirten mesaj aldım. Aslında her şey bundan sonra başladı. "Kurumla iletişime geçip ve eğitimim ile ilgili detaylı bilgi istediğimde bana herhangi bir dönüş gerçekleştirilmedi ve online eğitim başlamadı. Nisan ayında eğitim alamadığım için ödeme gerçekleştirmedim ve yaptığım sözleşmenin karşılıklı feshini talep ettim fakat karşılığını alamadım. Şube müdürü telefonlarıma geri dönüş sağlamadı. Bunun üzerine eğitimim başlamadı, ben de kuruma nisan, mayıs, haziran olmak üzere üç aylık ödeme yapmadım. Üç ayın boyunca eğitimim hakkında hiçbir arama veya mesaj almadım. Aksine ben arayıp kurs başlangıcının geçmesine rağmen neden başlamadığımı, oryantasyon dersleri dahi olsa benim neden katılmadığımı sordum fakat size 'geri dönüş yapılacaktır' deyip geçiştirildim. Eğitimini Almadığım Kursun Parasını Ödedim Böyle zor bir süreçte almadığı eğitimin parasını ödediğini belirten H.S. "Kurum tarafından '918TL gecikmiş ödemeniz bulunmaktadır. Gün içinde dönüş gerceklestirmenizi rica ediyorum. Ödeme gerçekleştirmediğiniz takdirde hakkınızda icra takip işlemleri başlatılacaktır. Bilginize.' şeklinde mesaj aldım. 3 aylık ödememi tamamlamak için şubeye gittim. Eğitim koodinatörüyle ve şube müdürüyle görüşme talep ettim. Notlarını aldılar, hafta içerisinde geri dönüş yapacaklarını söylediler. Aynı şekilde ödeme yaparken kursumun ne zaman başlayacağını sorusunu direttim. Ağustos ayında seviyeme uygun bir sınıfın eğitiminin başlayacağı ve benim de ağustos ayında onlarla eğitim göreceğim belirtildi" diye konuştu. Yasal Haklarımı Sonuna Kadar Kullanacağım Temmuz ve Ağustos aylarında da aynı olayın başına geldiğini söyleyen H.S. " İcra takibi başlatacaklarına dair mesajı tekrardan aldım. Bu mesaj üzerinde son kalan iki ödemeyi de yaptım. 9 aylık eğitim karşılığında ödeyeceğim 2850 lirayı ödememe rağmen hiçbir eğitimi alamadım. En kısa zamanda senetlerimi alıp, gerekli mercilere şikayet dilekçelerimi oluşturacağım. Daha sonrasında hukuki süreç başlatacağım" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol