Cep telefonlarında SIM kartsız dönem başlıyor

BTK Başkanı Karagözoğlu, cep telefonu kullanan milyonları ilgilendiren yeni bir kararı açıkladı; "Dünyada son dönemin yükselen trentlerinden eSIM teknolojsi 2020 itibariyle Türkiye’de de kullanılabilir hale geliyor"

Cep telefonlarında SIM kartsız dönem başlıyor

Cep telefonu artık yediden yetmeşi herkesin en vazgeçilmez parçası haline geldi. İlkokul çağından tutun, yaşlılık cağındakilere kadar herkesin elinde akıllı telefon bulunuyor. Bu alanda yaşanan rekabet teknolojiyi öyle boyutlara taşıdı ki yeniliklerin hızına yetişilmiyor. İşte bu konuda son haber Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu tarafından geldi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yeni Nesil ARGE Kulübü, Bilişim Teknolojileri Kulübü ve IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen WEEKENG 2019 ’Hafta sonu Teknoloji Zirvesi’ne katılan Karagözoğlu, Türkiye'de önümüzdeki yıl cep telefonlarında geçilmeye planan yeni teknoloji hakkında açıklamalarda bulundu.

SIM kartsız telefon dönemi

Karagözoğlu, yakın zamanda SIM kartsız telefonların kullanılmaya başlanacağını söyledi. BTK olarak aldıkları kararla, eSIM’ler konusunda operatörlerin şubat ayına doğru düzenlemeyi yapmış olacaklarını anlatan Karagözoğlu, "eSIM teknolojisi 2020 itibariyle Türkiye’de de kullanılabilir hale geliyor olacak." bilgisini verdi.  

Elektronik SIM olarak tanımlanan, eSIM uygulamasının detayları hakkında da bilgi veren Karagözoğlu, "Kullanıcı telefonuna bir profil yükleyecek. Böylelikle operatör değişikliği yapmak istediğiniz zaman herhangi bir fiziksel SIM kart değişikliği yapmaksızın, elektronik SIM üzerinde, ilgili operatör üzerinden hizmet almaya başlanabilecek. Türkiye’de ithal etmeye başladığımız bir takım ürünlerde şu anda eSIM teknolojisi zaten gelmeye başladı. Türkiye’de de ilgili cihazlarda hem fiziksel hem de eSIM teknolojisi mevcut" dedi.

"Altyapısı tamamlanmak üzere"

Karagözoğlu, sistemin altyapısının tamamlanmak üzere olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"2020 yılında alt yapımız eSIM için hazır olmuş olacak. Burada BTK olarak bu alt yapının tamamen yerli ve milli olarak kurulmasını önceliklendiriyoruz. Operatörlerle bir araya gelerek bu süreci başlatmış durumdayız. Nesnelerin interneti dediğimiz yapıyı konuştuğumuz zaman burada artık nesne kavramı gündeme geliyor ve artık nesnelerin içinde fiziksel olarak bir SIM kart koymanız çok zor. Bunlar fabrikadan çıkarken kendi üzerlerinde elektronik SIM’lerle birlikte geldiği için ilgili ülkeye veya mekana geldiğinde direkt operasyona geçebilecekler ve siz bunu uzaktan da profil değişikliği yaparak, isterseniz operatör değişikliği yapabileceksiniz. Güvenlik önlemlerinin hepsini değerlendiriyoruz. Bu süreçte bütün koşullar için tedbirler alarak eSIM’leri halkımızın kullanımına açıyor olacağız" 

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol