İstanbulkart alışveriş kartı oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Bankalararası Kart Merkezi arasında varılan anlaşma kapsamında İstanbulkart uluslararası alışveriş kartı olacak.

İstanbulkart alışveriş kartı oluyor

Milyonlarca İstanbullu'yu yakından ilgilendiren bir karar alındı. Buna göre İstanbul trafiğinden bunalan İstanbulluların toplu taşımadaki can simitleri İstanbulkart, artık uluslararası piyasada apayrı bir hizmet görecek. Çalışmanın tamamlanmasıyla İstanbulkart, uluslararası alışveriş kartı olacak. 

Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden BELBİM AŞ ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) arasında İstanbulkart’ın TROY ile entegre edilmesi için 28 Mart tarihinde iyi niyet protokolü imzalandı. Çalışmanın tamamlanmasıyla 18 milyon aktif kullanıcısı bulunan “İstanbulkart”,  alışveriş kartı olarak kullanılacak. Ayrıca İstanbulkart, banka kartına gerek duymaksızın tüm ATM’lerden para çekme veya yatırma işlemlerinde de kullanılabilecek.

Kredi kartı veya hesap kartı ile pos cihazlarından yapılan ödeme işlemleri İstanbulkart’a da uyumlu olacak. Vatandaşlar cebindeki İstanbulkart ile toplu ulaşım ücretini öder gibi market, restoran, kafeterya gibi tüm iş yerlerinde ödemelerini yapabilecek. İstanbulkart ile alışverişlerde ödemeler tek çekim olarak gerçekleştirilecek. TROY özellikli İstanbulkart çalışmalarının bu yıl sonuna kadar tamamlanması da planlar arasında. 

Banka kartına gerek kalmayacak

Çalışma kapsamında ayrıca, İstanbulkart bankamatik kartı olarak da kullanılabilecek. Böylece cüzdanların yükü de azalmış olacak. TROY özelliği sayesinde Türkiye genelindeki tüm ATM’lerden para çekme veya yatırma işlemi yapılabilecek. İstanbulkart’ın hesabında ne kadar bakiye varsa, en yakın ATM’ye gidip, İstanbulkart ile para çekilebilecek. 

İstanbulkart’ın yerli ve milli bir ödeme yöntemi olan TROY ile entegre edilmesiyle toplu taşıma ve ödeme işlemlerine ait verilerin finansal kazanımlarının ülke sınırları içerisinde kalması ve tamamen yerli yazılım alt yapısı kullanılarak tüm noktalarda geçerli dünya standartlarında bir ödeme aracının oluşturulması hedefleniyor.

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol