Pasaporta telefon işletme, imei kayıt ücreti zamlandı

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının pasaporta kaydettirme ücreti zamlandı. Pasaporta telefon kaydettirme ya da diğer adıyla imei kayıt ücreti yapılan son düzenlemeden sonra astronomik rakamlara ulaştı.

Pasaporta telefon işletme, imei kayıt ücreti zamlandı

Resmi Gazete'nin 19 Temmuz 2019 tarihli 30836 sayısında 1314 sayılı "Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı tutarının yeninden belirlenmesine dair karar" yayınlandı. Karara göre maktu harç tutaru 1,500 TL olarak yeninden belirlendi. 

Kasım 2018'de IMEI kayıt ücretinin 170 TL'den 500 TL'ye Haziran 2019'da ise 500 TL'den 618 TL'ye çıkan IMEI kayıt ücreti böylelikle 1,500 TL'ye çıkmış oldu. Yurtdışındaki vergi oranlarının düşük olması nedeniyle gezileri sırasında mobil ağ kullanan cihazlar alan vatandaşlar bunları turkiye.gov.tr veya gümrüklerde pasaportlarına kaydettirip, kullanabiliyor. 
 Bu kayıt işleminin gerçekleştirilebilmesi için yurt dışından dönüşü 120 günü geçmemiş olan bir pasaport ve IMEI kayıt ücretinin ödenmesi gerekiyor. Eğer bu bu kayıt işlemi gerçekleştirilmezse akıllı telefon 120 gün içinde kullanıma kapatılıyor.

Mayıs 2019'da yapılan yasal düzenleme ile başkasına ait pasaporta IMEI kayıt yaptırma işlemi kısıtlanmıştı. 

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol