YouTube'da para kazanma

Son dönemler bir çok kişinin YouTube üzerinden fenomen olması ve kazandıkları paralar herkesin dikkatini çekiyor. Özellikle gençler YouTuber olmak için yanıp tutuşuyor. Bu konudaki girişimler, süreklilik arz etmediği için çoğunlukla hüsranla sonuçlanabiliyor. YouTube izleyicileri ise sık sık "merhaba arkadaşlar, kanalıma hoşgeldiniz." diyen ergen seslerine maruz kalıyor.

YouTube'da para kazanma

YouTube'da para kazanma

Peki, iyi bir YouTube kanalı kurmanın ve YouTube üzerinden para kazanmanın püf nokası nedir? Bu konuda size oldukça uzman ve yetkili bir ağızdan öneriler sunacağız. YouTube İş Ortağı Programı'na nasıl başvurabileceği ve reklamlar ile diğer gelir kaynaklarından para kazanma şansı elde edebileceğini öğrenmek için YouTube uzmanı Stefan sizi bilgilendiriyor.  

YouTube Creator Academy için eğitimler hazırlayan Stefan kendiğini para kazanma stratejisti olarak tanıtıyor.

İçerik üreticilerden en çok "para kazanmaya ne zaman başlayabilirim" sorusunu duyduğunu beliren Stefan, Bu nedenle, para kazanmaya başlamadan önce bir kitleniz olması gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca bu kitle oluşturabilmek için izleyicilerin izlemeyi seveceği istikrarlı videolar hazırlamalısını öneriyor.


YouTube'daki en önemli konulardan birinin videolarınızın YouTube Topluluk Kuralları'na uygunluğu olduğunu aktran Stefan, "Bunlar uygun olduktan sonra İçerik üreticilerin YouTube videolarından para kazanmasını sağlayan YouTube İş Ortağı Programı yani YPP'ye başvurabilirsiniz. YPP'ye uygun olmak için YouTube kanalınızın iyi durumda olması ve son 12 ayda 4.000 geçerli izlenme saatine ve en az 1.000 aboneye sahip olmanız gerekir." ifadelerini kullanıyor. 

Stefan'nın verdiği bilgiye göre; 

YPP'ye istediğiniz an başvurabilirsiniz ama bu değerlere ulaştığınızda kanalınız politikalara uygunluk açısından incelenir ve her şey yolundaysa reklamlardan ve içeriklerinizi izleyen YouTube Premium abonelerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.


YouTube İş Ortağı Programında onaylandığınızda reklamlar dışında gelir sağlayabileceğiniz başka alanlar da vardır.Kanal Abonelikleri veya Super Chat gibi. Kriterlerini karşılıyorsanız ve ülkenizde mevcutsa bunları kullanabilirsiniz.


Diyelim ki kanalınız YPP için şartları sağlıyor ancak henüz incelenmedi.

İnceleme eşik değerlerine ulaştığınızda genellikle bir ay içinde size ulaşırız ama YouTube Studio'da para kazanma sayfasında durumunuza dair bilgi alabilirsiniz.O zamana kadar harika içerikler üretmeye ve kitle oluşturmaya odaklanmayı sürdürün.


Sorulan bir diğer soru da şu: Kanalınız onaylanmazsa ne oluyor?

YPP için onaylanmazsanız bunun nedeni muhtemelen kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı politikalarına ve Topluluk Kuralları'na uymamasıdır. Bu durumda 30 gün içinde tekrar başvuru yapabilirsiniz.


"Bu eşikleri her yıl karşılamak zorunda mıyım?"


Bunun kısaca cevabı "hayır". Ancak yüklemeler ve topluluk yayınları konusunda aktif kalmanız gerekir. Kanalınızda 6 ay boyunca aktif olmaz ve eşiğin altına düşerseniz kanalınızı İş Ortağı Programı'ndan çıkarabilir. 

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol