15. Akbank Kısa Film Festivali programı

Sinemaseverlerin buluşma noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 18 - 28 Mart tarihleri arasında 15. kez düzenlenecek.

15. Akbank Kısa Film Festivali programı

68 ülkeden toplam 1.406 kısa filmin başvurduğu 15. Akbank Kısa Film Festivali; “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve “FORUM” bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerden gelen birçok filmin de yer aldığı festivalde; 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj film seyirciyle buluşacak. 

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer. Yönetmenin, Sundance Film Festivali’nden ödüllü ve bununla birlikte toplam 16 ödülü bulunan uzun metraj filmi Sand Storm ve 2 kısa filmi festivalde izlenebilecek. Sanatçı gerçekleştireceği Masterclass ile de sinemaya dair deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

KISADAN UZUNAda bu yıl genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk olacak. Sanatçının Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüne layık görülen ve toplam 15 ödülü bulunan uzun metraj filmi Albüm ile kısa filmleri Yokuş ve Fer bu bölümde 
sinemaseverler tarafından izlenebilecek. Ayrıca Mehmet Can Mertoğlu bir söyleşi ile deneyimlerini aktaracak.

BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic. 
Bu bölümde; yönetmenin Cannes Film Festivali’nde gösterilen yine bol ödüllü belgeseli Srbenka’nın gösterimi gerçekleşecek ve sanatçı Masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

FORUM bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI yer alıyor. Bu yıl 698 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Bu yıl festivalde ÖZEL GÖSTERİM Latin Amerika filmlerine ayrıldı. Atölye söyleşi programı da bu yıl hayli zengin; Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Yekta Kopan, Hakan Bıçakçı gibi çok sayıda değerli sanatçı deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. 
Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak.
15. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgi için:
www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz. 

Akbank 15. Kısa Film Festivali Programı

18.03.2019 Pazartesi

11:00  Perspektif ( A )

A1    Kesik - 10'
A2    Dulce - 10'37''
A3    Hand - 22'51''
A4    Ben Sizden Değilim - 10'
A5    Sashka - 26'

13:00  Festival Kısaları ( A )

A1    Finiş - 12'26''
A2    Sevinç Vesaire - 15' 
A3    Boşluk - 15'
A4    Titanyum - 15'
A5    Taş - 12'


16:00  Dünyadan Kısalar ( A )

A1    Caroline - 12'
A2    Like a Good Kid - 20'
A3    Bonobo - 18'23''
A4    The Field - 19'

18:30  Söyleşi* Senaryo Yazarken - Ercan Kesal

20:30  Belgesel Sinema ( A )

A1    Srbenka - 70'


19.03.2019 Salı

11:00  Perspektif ( B )

B6    Vermine - 6'03''
B7    Elly - 19'
B8    Las Cruces - 29'
B9    Royal Blue - 21'

13:00  Festival Kısaları ( B )

B6    Apartman - 9'54''
B7    Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var - 13'
B8    Her Şey Yolunda - 16'22''
B9    Bir Taşra Rüyası - 19'
B10    Saksak: Bir Tütün Belgeseli - 20'

15.00  Atölye - Mobil Cihazlarla Film Çekmek, Teknoloji ve Film Üretimi İlişkisi
Selim Evci, Gökhan Tiryaki

16:00  Dünyadan Kısalar ( B )

B5    Judgement - 15'         
B6    Excuse Me, I’m Looking for the Ping-Pong Room and My Girlfriend - 23'11''
B7    Detainment - 30'        

18:30  Söyleşi* Sinemada Tanıtım ve Pazarlama Süreci - İmre Tezel, Zümrüt Burul, Uğur Yüksel

20:30  Özel Gösterim ( A ) 

A1    Fifteen - 10'
A2    San Miguel - 18'
A3    Our Song to War - 14'09''
A4    Los Bastardos - 16'17''
A5    Mini Miss - 15'
A6    Guilt - 16'20''


20.03.2019 Çarşamba 

11:00  Perspektif   ( C )

C10    Affidavy for Khanali - 15'
C11    Fegere - 26'
C12    Private Eye - 22'
C13    La Chute - 14'22''

13:00  Festival Kısaları  ( C )

C11    Çürük - 11'20''
C12    Kurbağa Avcıları - 29'40'' 
C13    Ablam - 22'47''
C14    Sonsuz - 13'06''

15.00  Atölye - Görüntü Yönetmenliği Atölyesi
Murat Tuncel

16:00  Dünyadan Kısalar ( C )

C8    A Cold Summer Night - 21'07''
C9    Hector Malot: The Last Day of the Year - 25'
C10    The Summer of the Electric Lion - 22'

18:30  Söyleşi * Oyunculuk Üzerine - Hazar Ergüçlü

20:30  Dünyadan Kısalar ( D )

D11    All These Creatures - 13'
D12    Kado - 15'
D13    On the Border - 15'
D14    Precious - 27'18''

21.03.2019 Perşembe

11:00  Perspektif   ( D )

D14    The Other - 5'
D15    Spring - 23'
D16    Naftalin - 20' 
D17    A Room with a Coconut View - 28'25''

13:00  Kısadan Uzuna ( A )

A1    Fer - 14'
A2    Yokuş - 14'
A3    Albüm - 105'

15.00  Atölye - Sinemada Alternatif Eğitimler
Bau IDEA

16:00  Perspektif ( E )

E18    Kek - 8' 
E19    Third Kind - 32'
E20    #Profit - 24'
E21    Amca - 11'

18:30  Söyleşi* Edebiyat ve Sinema İlişkisi - Yekta Kopan, Hakan Bıçakçı


20:30  Dünyadan Kısalar ( A )

A1    Caroline - 12'
A2    Like a Good Kid - 20'
A3    Bonobo - 18'23''
A4    The Field - 19'

22.03.2019 Cuma

11:00 Perspektif ( F ) 

F22    A Bus - 6'
F23    Balaca - 12'48''
F24    Widdershins - 11'10''
F25    Paradoks Bir Koşu - 30'
F26    Operation Jane Walk - 16'13''

13:00    Perspektif ( G )

G27    Plastic - 6'
G28    The Role - 12'
G29    More Than Silver - 27'15''
G30    Burkina Brandenburg Komplex - 19'19''
G31    Flame - 15'

14.30  Atölye - Senaryo Atölyesi
Gordan Matic

16:00 Belgesel Sinema ( A )

A1    Srbenka - 70'

18:30 Söyleşi* Belgesel Sinema - Nebojša Slijepčević

20:30 Dünyadan Kısalar ( B )

B5    Judgement - 15'         
B6    Excuse Me, I’m Looking for the Ping-Pong Room and My Girlfriend - 23'11''
B7    Detainment - 30'        

23.03.2019 Cumartesi

11:00  Perspektif ( H )

H32    El Feneri - 6' 
H33    One Small Step - 13'
H34    Histories of Wolves - 22'
H35    Cat Days - 11'09''
H36    Pauline Asservie - 24'

13:00 Perspektif  ( I )

I37    Paris You Got Me - 9'
I38    Those Who Desire - 24'
I39    Egg - 12'07''
I40    Hayat Nöbeti - 18' 
I41    Le Tigre de Tasmanie - 13'20''


14.30 Atölye - Oyunculuk Atölyesi
Merve Taşkan

16:00 Deneyimler ( A )

A1    Take Note - 17'
A2    Tasnim - 12'
A3    Sand Storm - 87'

18:30 Söyleşi* Deneyimler: Elite Zexer

20:30     Dünyadan Kısalar ( C )

C8    A Cold Summer Night - 21'07''
C9    Hector Malot: The Last Day of the Year - 25'
C10    The Summer of the Electric Lion - 22'

24.03.2019 Pazar

11:00 Özel Gösterim ( B ) 

B7    Çentik - 4'50''
B8    Afaf - Günahsız - 5'
B9    Biilaç - 2'49''
B10    Gülizar - 5' 
B11    Bigger Than Life - 30'

13:00   Perspektif ( J )

J42    Bloeistraat 11 - 9'41''
J43    Doğu Yakası - 19'
J44    Tungrus - 13'
J45    TNT Boxerstory - 19'42''
J46    Blau - 15'

16:00    Festival Kısaları ( A )

A1    Finiş - 12'26''
A2    Sevinç Vesaire - 15' 
A3    Boşluk - 15'
A4    Titanyum - 15'
A5    Taş - 12' 

18:30 Söyleşi* Kısadan Uzuna - Mehmet Can Mertoğlu

20:30 Kısadan Uzuna ( A )

A1    Fer - 14'
A2    Yokuş - 14'
A3    Albüm - 105'

26.03.2019 Salı

11:00  Perspektif  ( K )

K47    Three Centimetres - 9'
K48    Domashnee Video - 29'
K49    Tapınak Şövalyeleri - 19'09''
K50    Venerman - 17'

13:00  Perspektif  ( L )

L51    Good Intentions - 8'35''
L52    Abla - 17'
L53    Equally Red and Blue - 21'
L54    Pompon Girl - 26'

16:00 Perspektif ( M )

M55     Sonata - 3'22''
M56    Kalanlar - 12'
M57    Patision Avenue - 13'
M58    Inanimate - 8'35''
M59    Hikayeci - 16'
M60    The Traffic Separating Device - 15'
M61    Coyote - 10'

18:30  Söyleşi*  Türkiye’de Sinema Eleştirmenliği - Selin Gürel, Burak Göral, Melikşah Altuntaş

20:30 Festival Kısaları ( B )

B6    Apartman - 9'54''
B7    Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var - 13'
B8    Her Şey Yolunda - 16'22''
B9    Bir Taşra Rüyası - 19'
B10    Saksak: Bir Tütün Belgeseli - 20'

27.03.2019 Çarşamba  

11:00  Perspektif ( N )

N62    Lupus - 4'
N63    Ertesi Gün - 9'32'' 
N64    Je Sors Acheter Des Cigarettes - 13'35''
N65    As It Is In Earth - 13'05''
N66    Alba: Not Everyone Will Be Taken Into The Future - 10'
N67    Zor Yol - 13'
N68    The Divine Way - 15'
N69    Dönüş – 19‘27''

13:00  Perspektif ( G )

G27    Plastic - 6'
G28    The Role - 12'
G29    More Than Silver - 27'15''
G30    Burkina Brandenburg Komplex - 19'19''
G31    Flame - 15'

16:00  Dünyadan Kısalar ( D )

D11    All These Creatures - 13'
D12    A Gift  - 15'
D13    On the Border - 15'
D14    Precious - 27'18''

18:30  Söyleşi*  Cast Direktörünün Görevi Nerede Başlar, Ne Kadar Sürer? - Ezgi Baltaş

20:30     Festival Kısaları  ( C )

C11    Çürük - 11'20''
C12    Kurbağa Avcıları - 29'40'' 
C13    Ablam - 22'47''
C14    Sonsuz - 13'06''

28.03.2019 Perşembe 

11:00  Özel Gösterim ( A ) 

A1    Fifteen - 10'
A2    San Miguel - 18'
A3    Our Song to War - 14'09''
A4    Los Bastardos - 16'17''
A5    Mini Miss - 15'
A6    Guilt - 16'20''


Etkinlikler ücretsizdir.

Üstbaşlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol