"Çekirdek kabuğunu yere at" kafe !

İlk örenği Bosna'da ortaya çıkan Çekirdek Kafe konsepti son yıllarda Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladı. Çanakkale, Gaziantep, Antalya da ilk örnekleri açılan kaffelerde yere çekirdek kabuğu atmak serbest.

"Çekirdek kabuğunu yere at" kafe !

Türkiye'de yaşamak bir çok zorluğu beraberinde getirdiği gibi, kendine özgü stres atma yöntemleriyle de çözümler sunuyor. Seçimler, ekonomik kriz, patates soğan derken stres düzeyi hızla artıyor. İşletmeciler,  bu durumu fırsata çevirmeyi bildi.  

Stresi paraya çevirmeyi düşünen bir girişimci, kabuğunu yere atmanın serbet olduğu  "Çekirdek Kafe" açtı. Talebin her geçen gün arttığı kafe akına uğradı. Kafede vatandaşlara sınırsız çekirdek ikram ediliyor. Vatandaşlar da doya doya çekirdek çıtlarken, kabuklarını da gönüllerince yere atıyor. Mekanın sahibi,  kabuklarla beraber stresin yere atılmasının müşterilere keyif verdiğini anlattıyor. 

Kafe işletmecisi Cemal Sarıgül, kafeye en çok üniversitelilerin ilgi gösterdiğini belirtiyor. Bu nedenle üniversite öğrencileri arasında yılın girişimciliği ödülünü aldığını anlatan Sarıgül, "Yani biz burada müşterilerimize çekirdeklerini çitleyip kabuklarını yere atma imkanı veriyoruz. Biz burayı açalı iki yıl oldu ve iki yıldır da başarılı bir şekilde işletiyoruz. "diyor. Kafe herkes için sıcak ve keyifli bir ortam sunuyor. 

Sarıgül, bu konseptte bir kafe açma fikrinin bir anda oluştuğunu dile getirerek, "Açıkçası bu fikir bir anda oluştu. Biz arkadaşlarla bankta oturup çekirdek çitlerken bu fikir ortaya çıktı. Olur mu olmaz diye düşünürken iş bu noktaya kadar geldi. Bunda tabii buranın ilk sahiplerinden biri olan Zihni Bey'in de katkısı büyük. İlk o açtı burayı, bize de devam ettirmek düştü" diye konuştu. 

"Stres atmaya geliyoruz"

Kafeye ara sıra stres atmak için geldiğini dile getiren müşteriler bu kafenin farklı özellikleri olduğunu söylüyor.  Yedikleri çekirdeklerin kabuklarını istedikleri gibi yere atan müşteriler, "Yani bu rahatlığı dışarıda veya parkta bile bulamıyoruz. Stres atma ihtiyacı olduğu zaman buraya geliyoruz arkadaşlarla çekirdeğimizi yeyip kabuğunu yere atıyoruz." diyor. 

Anahtar Kelimeler:
StresGaziantepKafeçekirdek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol