Ruslar neden Türkiye'yi tercih ediyor?

Uzun yıllardan beri sıcak sulara inme hayaliyle yaşayan Rusya bu hayalini gerçekleştiremese de; Ruslar vatandaşlar bu hayali her yaz Akdeniz'in mavi sularında sıcak kumsallarına gerçekleştirmeyi başarıyor. Ruslar Türkiye'ye gelen yabancı turist listesinde ilk sırada yer alıyor. Peki Ruslar neden Türkiye'yi tercih ediyor?

Ruslar neden Türkiye'yi tercih ediyor?

Ruslar Türkiye'ye gelen yabancı turist listesinde ilk sırada yer alıyor. Ruslar neden Türkiye'yi geliyor?

İki ülke arasında 2015'te yaşanan 'uçak krizi'yle çakılan turist sayısı günümüzde tam tersine döndü.

O dönem Türkiye'ye gelen Rus turistler binlerle ifade edilirken, gelecek yıl bu rakamın 7 milyonu geçeceği tahmin ediliyor.

Peki Ruslar niçin Türkiye'ye gitmeyi tercih ediyor? Euronews; Rusya'nın tarihi St Petersburg kentinde halka sordu.

Onların tercihlerinde fiyatların çok cazip olması, hizmetin kalitesi ve Türk misafirperverliği önemli rol oynuyor.

2020'de hedef 7 milyon Rus turist


2019 yılının Türkiye-Rusya arasında karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı ilan edilmesi iki ülke ilişkilerini yeni bir boyuta taşıdı. Bu yıl sonuna kadar 6 milyon Rus'un Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtiliyor. 2020'de ise Rusya'dan 7 milyon turist bekleniyor.

24 Kasım 2015'te Rus uçağının düşürülmesi olayı sonrası gerilen iki ülke ilişkilerinde bunun etkisi ilk olarak turizme yansıdı. 2016 yılında 1 Ocak- 31 Ağustos tarihleri arasında 'Rusların cenneti' Antalya'ya sadece 20 bin Rus turist geldi. 2015'te aynı dönem için bu rakam 2 milyon 170 bindi.

2019'un ilk 5 ayında ise Türkiye'ye en fazla yabancı ziyaretçi 928 bin 376 kişi ile Rusya'dan geldi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 571 artış anlamına geliyor. 2016 yılının ilk 5 ayında Rusya'dan Türkiye'yi 138 bin 181 kişi ziyaret etmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol